Loksa Gümnaasiumi õpilaste sügisene kultuurireis
11. oktoobril toimus Loksa Gümnaasiumi õpilaste (9.-12. klass) traditsiooniline kultuuriretk. Seekord külastasime Tallinna ja Kuusalut.
Meie reisi esimene peatuspaik oli Kadriorus, kus külastasime Kumu kunstimuuseumi. Olime tellinud 1,5-tunnise kunstimuuseumi arhitektuuri ja näituskeskkonda tutvustava muuseumitunni „Tere, Kumu", mille eesmärgiks oli saada tervikpilt muuseumi peahoonest, infot Kumu arhitektuuri ja muuseumi mitmesugustest funktsioonidest ja ülevaate muuseumis olevaist kujutava kunsti liikidest.
Seejärel sõitsime kesklinna, et külastada juudi sünagoogi, kus meid lahkesti vastu võeti. Giid kõneles väga huvitavalt Tallinna sünagoogi ajaloost, hoone taasloomisest ja –avamisest 2008.aastal, juudi kultuurist-kommetest ja religioonist ning juudi pühadest raamatutest –tooradest, mida meil küll kahjuks ei olnud voli näha. Enamik meist ei olnud varem sünagoogis käinud ja kõik nähtu-kuuldu paelus. Giidi jutust ekskursi lõpupoole kumas läbi mure viimase aja vägivaldsete sündmuste pärast Iisraelis, juutide etnilisel kodumaal.
Kolmas peatuspaik oli Kuusalu, kus tegime peatuse keelemehe ja kirikuõpetaja Eduard Ahrensi mälestussamba juures. Meie kooli endine ajalooõpetaja Sulev Valdmaa kõneles köitvalt Eduard Ahrensist, kelle pea kogu elu ja tegevus oli seotud Kuusalu kihelkonnaga ja kelle keelealase tegevuseta ei oleks olnud Eesti omariikluse sündi. Seejärel läksime Kuusalu rahvamajja, kus Sulev Valdmaa, kes on ka kohaliku Laurentsiuse Seltsi esimees, kõneles meile seltsi loomisest ja seltsi ettevõtmistest.
Tänavune kultuuriretk oli mitmekesine ja inforikas. Usutavasti avardas see kõikide osalejate silmaringi ja süvendas soovi ennast harida väljaspool traditsioonilist õpet koolis ja arvuti-nutiilmas.